Działalność społeczna
Port Czystej Energii jest spółką, która działa w społecznym interesie mieszkańców Gdańska. W naszej pracy zależy nam na prowadzeniu aktywnej komunikacji oraz dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem. Nasze cele staramy się realizować m.in. poprzez prowadzenie dialogu ze społecznością lokalną, działalność edukacyjną, współpracę ze środowiskiem akademickim oraz wymianę doświadczeń wśród branży i samorządów.
Rada Interesariuszy Zakładu Utylizacyjnego
i Portu Czystej Energii
Wraz z Zakładem Utylizacyjnym Sp. z o.o. prowadzimy Radę Interesariuszy, której zadaniem jest bieżąca wymiana informacji i doświadczeń w zakresie planowania, koordynacji i realizacji działań inwestycyjnych związanych z gospodarką odpadami w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym i Porcie Czystej Energii. Rada została powołana w 2014 roku. Jej członkami są m.in. przedstawiciele sąsiadujących rad dzielnic, rad sołeckich, urzędnicy, eksperci akademiccy, przedstawiciele organizacji społecznych, władze miasta i Zarządy obu przedsiębiorstw.

Współpraca ze środowiskiem akademickim

Prezes PCE Sławomir Kiszkurno jest członkiem jednej z Rad Konsultacyjnych, powołanych przez Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, będących platformami wymiany informacji, konsultacji oraz wyrażania stanowisk. Współpraca zaowocowała powołaniem w roku akademickim 2023/2024 nowego, międzywydziałowego, interdyscyplinarnego kierunku – Inżynieria odzysku surowców i energii. Port Czystej Energii regularnie odwiedzają studenci gdańskich uczelni wyższych.
Podczas wizyt technologicznych poznają instalację z bliska, poszerzają wiedzą o miejskim systemie gospodarki odpadami, dowiadują się jak produkowana jest energia i ciepło z odpadów i poznają nowoczesny system oczyszczania spalin. Port Czystej Energii wspiera także działalność Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej. W 2023 r. objęliśmy partnerstwem wrześniową konferencję naukową „VIII Interdyscyplinarna Akademicka Konferencja Ochrony Środowiska”.
Spotkania ze społecznością Gdańska
Jesteśmy blisko mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Organizujemy Dni Otwarte Portu Czystej Energii, podczas których pokazujemy instalację od wewnątrz i opowiadamy o szczegółach i specyfice jej działania. Regularnie uczestniczymy w wydarzeniach miejskich, organizując stoiska informacyjno-edukacyjne. Są to m.in.: Festiwal Czyste Miasto Gdańsk, Piknik Rady Miasta Gdańska, Festiwal Nauki Fahrenheita. Promujemy ochronę środowiska, hierarchię postępowania z odpadami, jak również niekonwencjonalne źródła energii. Zapraszamy do rozmów na temat instalacji, jej wpływu na środowisko i jakość życia mieszkańców, zasad jej działania oraz roli w gminnym systemie gospodarki odpadami. Dzieci zachęcamy do poszerzania wiedzy poprzez zabawę. W tym celu przygotowaliśmy specjalne koło fortuny z pytaniami i nagrodami.
Kampania Rowerowy Maj
Rowerowy Maj to największa w kraju inicjatywa, która promuje zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność w środowisku szkolnym. Port Czystej Energii jako partner kampanii Rowerowy Maj jest fundatorem nagrody dla najbardziej aktywnych koordynatorek i koordynatorów kampanii w szkołach i przedszkolach z Gdańska. Co roku nagrodą jest wyjazd edukacyjny do instalacji odzysku energii z odpadów. Odbyły się już dwa – do Bydgoszczy, gdzie zwiedzaliśmy spalarnię Pro Natura oraz do Hassleholm w Szwecji, gdzie zwiedzaliśmy miejską ITPOK wyposażoną w najnowszy system odzysku ciepła ze spalin.